Notes Cyrusa
  • Dziennik
  • Szczeniaki|Pups|Welpen
    • Szczeniaki - Miot R
    • Puppies - Litter R
    • Welpen - Wurf R
  • Dossier
  • Linki
  • Kontakt

Nasze szczenięta na wystawach

24/11/2014

 
Obraz
AJAKS Quercus Niger, ur. 12.04.2012 - Champion Polski, Młodzieżowy Champion Polski
*
Warszawa, Wystawa Klubowa Molosów i SPP, 09.09.2012:
Klasa baby, ocena wybitnie obiecująca,
Sędzia Anna Kochan: O dużym temperamencie, wesoły, przyjazny, bardzo ładna głowa, doskonały wyraz, prawidłowa klatka piersiowa, prawidłowe kątowanie kończyn
*
Zabrze, CWC, 14.10.2012:
Klasa szczeniąt, ocena wybitnie obiecująca,
Sędzia Andrzej Kot: Ładny pies o mocnej kości, prawidłowe proporcje, typowa głowa, prawidłowe uzębienie, ładna górna i dolna linia, kończyny proste i dobrze kątowane, szata i umaszczenie prawidłowe, dobry ruch
*
Katowice, CACIB, 16.03.2013:
Klasa młodzieży, ocena doskonała,
Sędzia Krystyna Opara: Prawidłowy zgryz, prawidłowo osadzone i noszone uszy, poprawna górna linia, prawidłowo osadzony i noszony ogon, wydajny energiczny ruch
*
Zabrze, CWC, 07.04.2013:
Klasa młodzieży, ocena doskonała, BOB,
Sędzia Marek Lewandowski: Dobry format, dobry typ, bardzo dynamiczny, prosty grzbiet, bardzo dobra klatka piersiowa, bardzo dobre kątowanie kończyn
*
Częstochowa, CWC, 14.04.2013:
Klasa młodzieży, ocena doskonała, BOB,
Sędzia Janusz Opara: Pies w dobrym typie: samcza głowa i wyraz, proporcjonalne ciało, ruch wydajny, wzorcowa szata
*
Opole, CACIB, 28.04.2013:
Klasa młodzieży, ocena doskonała,
Sędzia Jadwiga Niciewicz: Poprawnie zbudowany o typowej samczej głowie, prawidłowe kątowanie, poprawny ruch
*
Zakopane, CACIB, 03.08.2013:
Klasa pośrednia, ocena doskonała,
Sędzia Małgorzata Hałas: Duży pies o dobrych proporcjach, dobra górna linia, bardzo energiczny ruch
*
Wrocław, CACIB, 29.09.2013:
Klasa pośrednia, ocena doskonała, CWC, Res. CACIB,
Sędzia Katarzyna Fiszdon: Dobra głowa, prawidłowy wyraz rasy, prawidłowe proporcje, mocny grzbiet, dobra klatka, średnia kość, prawidłowe kątowanie i ustawienie kończyn i dobra ich akcja
*
Częstochowa, CWC, 20.10.2013:
Klasa pośrednia, ocena doskonała, BOB,
Sędzia Andrzej Kot: Pies o mocnej kości, doskonałych proporcji, prawidłowe uzębienie, typowa samcza głowa, mocny front, prawidłowa górna i dolna linia, kończyny proste, dobrze katowane, wzorcowa szata, doskonały ruch.
*
Nitra (SK), CACIB, 01.12.2013:
Klasa pośrednia, ocena doskonała, CACIB, BOB,
Sędzia Gabriela Ridarcikova: Dobry zdrowy pies, dobra głowa, prawidłowa górna linia, prawidłowe proporcje, prawidłowe kątowanie, dobry grzbiet
*
Zabrze, CWC, 06.04.2013:
Klasa otwarta, ocena doskonała, CWC,
Sędzia Sebastian Harnik: Proporcjonalna samcza głowa, dobra szyja i przód, proste kończyny przednie, prawidłowe umaszczenie, prawidłowe kątowanie
Obraz
BART Quercus Niger, ur. 10.09.2013 - Młodzieżowy Champion Polski, Młodzieżowy Zwycięzca Polski
*
Rzeszów, CACIB, 15.02.2014:
Klasa młodszych szczeniąt, ocena wybitnie obiecująca, 
Sędzia Jan Gajewski
*
Katowice, CACIB, 22.03.2014:
Klasa młodszych szczeniąt, ocena wybitnie obiecująca,
Sędzia Janusz Opara
*
Zabrze, CWC, 06.04.2014:
Klasa młodszych szczeniąt, ocena wybitnie obiecująca,
Sędzia Sebastian Harnik
*
Częstochowa, CWC, 13.04.2014:
Klasa szczeniąt, ocena wybitnie obiecująca,
Sędzia Andrzej Kot
*
Opole, CACIB, 27.04.2014:
Klasa szczeniąt, ocena wybitnie obiecująca,
Sędzia Gabriela Ridarcikova
*
Kraków, CACIB, 14.06.2014:
Klasa młodzieży, ocena doskonała, Najlepszy Junior w Rasie, BOS,
Sędzia Salvatore Tripoli
*
Ustroń, CWC, 06.07.2014:
Klasa młodzieży, ocena doskonała, Najlepszy Junior w Rasie, BOB,
Sędzia Anna Rogowska
*
Będzin, CWC, 27.07.2014:
Klasa młodzieży, ocena doskonała, Najlepszy Junior w Rasie, BOB,
Sędzia Andrzej Kot
*
Bytom, CWC, 21.09.2014:
Klasa młodzieży, ocena doskonała, Najlepszy Junior w Rasie, BOB,
Sędzia Katarzyna Fiszdon
*
Poznań, CACIB, 19.10.2014:
Klasa młodzieży, ocena doskonała, BOS, Młodzieżowy Zwycięzca Polski
Sędzia Andrzej Stępiński


-
Osiągnięcia psów z naszej hodowli prezentujemy dzięki uprzejmości ich właścicieli, nie wspominając o ich wytrwałej pracy na rzecz zrobienia ze szczeniaków - championów.



Wystawy psów w wadach i zaletach (wybór subiektywny)

Wada: Szata entlebuchera nie wzbudzi większego zainteresowania u postronnych widzów wystawy. W odczuciu większości, interesujące pod tym względem są jedynie psy długowłose.

Zaleta: Entlebucher nie wymaga pracochłonnego przygotowywania szaty. Jeżeli jest regularnie czesany i dobrze odżywiany, a ring nie znajduje się w szczególnie błotnistym miejscu, w zasadzie może wymagać najwyżej odkurzenia go wilgotną ściereczką przed prezentacją.

Wada: Nauczenie entlebuchera ładnego ustawiania się bez manualnej ingerencji wymaga sporo pracy. Inaczej może się skończyć na zupełnym zawiedzeniu przez psa stojącego w ringu ambicji jego pana. Przejawi się to postawą rozluźnioną, opuszczaniem głowy i kładzeniem po sobie uszu, a nawet, o zgrozo, ziewaniem.
Zaleta: Według zaleceń niektórych klubów, entlebuchery powinny być prezentowane w sposób naturalny, czyli na przykład bez poprawiania i naciągania ich postawy za pomocą rąk, a już na pewno bez podtrzymywania w szczególnej pozycji żuchwy czy ogona. Można też takiego psa wystawiać na „zwykłej” obroży i smyczy, chociaż nie zawadzi, jeżeli są one trochę ładniejsze od tych używanych na co dzień.


Wada: W wielu krajach, w tym w Polsce, rasa jest mało popularna, niestety również wśród sędziów kynologicznych. Jeżeli trafi się na dyletanta w tym względzie, można usłyszeć lub zobaczyć w opisie zdania wprawiające w osłupienie. Na pocieszenie, bywają też sędziowie mający spore doświadczenie i rzeczywistą wiedzę kynologiczną, umożliwiające im dostrzeżenie prawdziwych zalet psa rasy, na której jakoś szczególnie się nie znają.
Zaleta: W wielu krajach, w tym Polsce, rasa jest mało popularna, więc może zdarzyć się naszemu ukochanemu entlebucherowi stanąć na ringu wobec znikomej lub żadnej konkurencji. Nie trzeba dodawać, że wydatnie zwiększa to jego szansę na zdobycie nominacji do takiego czy innego tytułu championa wystawowego.


Wada: Większość entlebucherów to psy ze sporym temperamentem. Jeżeli wystawowe otoczenie w połączeniu z zachowaniem właściciela nie zestresuje ich zbytnio, to szczególnie samce będą głośno obwieszczały swoją obecność w ringu, próbując nawiązać bliższy kontakt z innymi znajdującymi się w nim psami. Może to nieco utrudniać poprawne zaprezentowanie psa, ale próby bardziej brutalnego poskramienia jego zapędów nie są wskazane.

Zaleta: Często entlebucher w ringu zachowuje się bardzo spontanicznie, a oceniający go sędzia potrafi to docenić. Jeżeli poświęcaliśmy swojemu psu dużo czasu i to nie wyłącznie na celowe szkolenie, to odpłaci nam w ringu sporą ilością uwagi i spojrzeń, co dla spostrzegawczego sędziego powinno mieć znaczenie przy ocenie. Trzeba zaznaczyć, że w tym względzie znacznie bardziej można jednak polegać na sukach. Samce bywają znacznie mniej na nas skupione, jeżeli w ringu lub jego pobliżu znajdują się inne psy…

Wada: Często wystawy psów to wydarzenia ściągające tłumy. W ciągu jednego dnia można się na przykład spodziewać tysiąca wystawianych psów, przy czym każdemu towarzyszy zwykle więcej niż jedna osoba. Do tego im bliżej popołudnia, tym potok napływających widzów staje się szerszy. Zanim dotrzemy do ringu, gdzie nasz pies ma się pokazać, musimy się przedrzeć przez te masy ludzi, psów, a także stoisk z rzeczami dla psów atrakcyjnymi (czytaj: jedzeniem). Jeżeli nasz entlebucher nie jest przyzwyczajony do tłumów, może prosić nas o opuszczenie wystawy. Jeżeli przeciwnie, wszystko go tu ciekawi, bywa, że docieramy do ringu z ręką dzierżącą smycz zdrowo wyszarpaną.
Zaleta: Często wystawy psów to wydarzenia ściągające tłumy, również tłumy psów. Nasz entlebucher ma nieczęstą okazję obwąchania niezliczonej ilości psich przodów i tyłów. Lepiej zachować ostrożność (dystans) w wypadku mijania przedstawicieli ras dużo silniejszych lub bardziej zdecydowanych od entli, a także być gotowym na to, że wielu właścicieli nie życzy sobie obwąchiwania ich psów przez inne. Tym niemniej może nam się udać zawrzeć jakąś ciekawą, choć często przelotną kynologiczną znajomość – nam ludzką, naszemu entlowi – psią. To nie do przecenienia.


Czy wobec tego warto wystawiać entlebuchera? Pomimo wydatków, jakie należy na to ponieść, możliwych frustracji związanych z czasami niesprawiedliwym w naszym odczuciu wyrokiem sędziego, z pewnością warto. Kiedy nasz entlebucher otrzyma pierwszy dyplom albo medal, a my usłyszymy o nim parę ciepłych słów od sędziego, z pewnością wbije nas to w poczucie dumy, a do tego skłoni do przygotowania psu czegoś specjalnego na kolację – on to doceni.


Tabletki na gardło

16/11/2014

 
Uranka od dobrych paru dni poddawała się jeszcze chętniej pieszczotom, a jej powitania z Ludźmi stały się wręcz ekstatyczne. Kiedy do tego na jej ostatnich suteczkach pojawiło się białe kropelki, a Bubu począł obwąchiwać je z namysłem, od Nich poczułem troskę. Ale teraz stan Uranii począł się jakby wycofywać i Suczka przynajmniej po jednej stronie wydaje się zasuszać. Ciekawe, czy to przypadkiem nie jest związane z incydentem z przedwczoraj?

Pachnące tabletki leżały na skrzyni koło łóżka już od dawna - widać On chciał je mieć na podorędziu. Dotąd nie wzbudzały niczyjego zainteresowania: Można było co najwyżej podejrzewać koty o chęć strącenia szeleszczącego blistra spomiędzy książek na podłogę i zagonienia go w jakiś kącik w symulowanej pogoni za myszą. Lecz nawet to nie następowało. A tymczasem gdzieś tam w Uranii wzmagał się niepohamowany apetyt. Trzymana (nie mam pojęcia dlaczego) na zredukowanych porcjach jadła, Mała wpadła w desperację i kiedy po obwąchaniu tabletki okazały się atrakcyjne, wciągnęła je sobie na łóżko i z zapałem zabrała się do dzieła dłubania w folii. Bubu i ja dołączyliśmy, kiedy Uranka była już dobrze zaawansowana. W każdym razie, kiedy Ona weszła do sypialni, zastała tylko szeleszczące strzępki, z których dokładnie wydobyto zawartość...

Miska z wodą została niedługo potem dokumentnie opróżniona. Wkrótce zjawił się On - przywitał się jak zwykle, ale potem dlaczegoś obwąchiwał nam po kolei pyski. Chyba nie doszukał się oddechu świeższego, niż zwykle, ale po chwili gdzieś pojechał. Gdy wrócił, okazało się, że pragnął zafundować nam płynną ucztę: Wszyscy dostaliśmy po misce krowiego mleka. Chociaż potem miałem wrażenie, że przez cały wieczór byliśmy bacznie obserwowani, to nie miałem pojęcia, czego się spodziewali. W każdym razie nie mam nic przeciwko temu, abyśmy byli pojeni mlekiem cz
ęściej, bo długo po jego wypiciu miałem ochotę chodzić zadowolony po domu i szukać Ich wzroku...
Obraz

    Quercus Niger
    Hodowla psów rasowych entlebucher

    Miot A  |  Litter A  |  Wurf A
    Miot B  |  Litter B  |  Wurf B
    Miot R  |  Litter R  |  Wurf R


    Autor

    Nazywam się Cyrus i jestem zantropomorfizowanym psem rasy entlebucher, co zresztą pchnęło mnie do prowadzenia dziennika. Jednak najwięcej ciągle we mnie jest z psa.
    Mieszkam z młodszą koleżanką, która ma na imię Urania, oraz dwójką Ludzi.

    Archiwa

    Listopad 2017
    Październik 2017
    Wrzesień 2017
    Lipiec 2017
    Kwiecień 2017
    Marzec 2017
    Luty 2017
    Styczeń 2017
    Grudzień 2016
    Listopad 2016
    Wrzesień 2016
    Sierpień 2016
    Lipiec 2016
    Czerwiec 2016
    Maj 2016
    Kwiecień 2016
    Marzec 2016
    Luty 2016
    Styczeń 2016
    Grudzień 2015
    Listopad 2015
    Wrzesień 2015
    Sierpień 2015
    Maj 2015
    Kwiecień 2015
    Marzec 2015
    Luty 2015
    Styczeń 2015
    Grudzień 2014
    Listopad 2014
    Październik 2014
    Wrzesień 2014
    Sierpień 2014
    Lipiec 2014
    Czerwiec 2014
    Maj 2014
    Kwiecień 2014
    Marzec 2014
    Luty 2014
    Styczeń 2014
    Grudzień 2013
    Listopad 2013
    Październik 2013
    Wrzesień 2013
    Sierpień 2013
    Lipiec 2013
    Czerwiec 2013
    Maj 2013
    Kwiecień 2013
    Marzec 2013
    Luty 2013
    Styczeń 2013
    Grudzień 2012
    Listopad 2012
    Październik 2012
    Wrzesień 2012
    Sierpień 2012
    Lipiec 2012
    Czerwiec 2012
    Maj 2012
    Kwiecień 2012
    Marzec 2012
    Luty 2012
    Styczeń 2012
    Grudzień 2011
    Listopad 2011
    Październik 2011
    Wrzesień 2011
    Sierpień 2011
    Lipiec 2011
    Czerwiec 2011
    Maj 2011

    Kategorie

    Wszystkie
    Budowa
    Champion
    Ciąża
    Ciąża
    Cieczka
    Człowiek
    Człowiek
    Dieta
    Dom
    Dzień
    Gwiazdka
    Instynkt
    Jedzenie
    Jesień
    Jesień
    Kojec
    Kość
    Kot
    Kropelki
    Krycie
    Lato
    Miasto
    Mysz
    Noc
    Ogród
    Ogród
    Park
    Pies
    Pływanie
    Pływanie
    Podróż
    Podróż
    Poranek
    Ptaki
    Rodzina
    Ruch
    Rujka
    Szczeniaki
    Trawa
    Upał
    Urodziny
    Weterynarz
    Wielkanoc
    Wieś
    Wieś
    Wiosna
    Woda
    Wystawa
    Wzorzec
    Zabawa
    Zabawka
    Zima
    Zwyczaj

    Kanał RSS

(by Entlebucher Cyrus)